Czym są flashe?


Logo flash

 

Flashe.PL to serwis z kreatywnymi animacjami, loopami, muzyką i grami w formacie Flash. A czym właściwie są Flashe i skąd wziął się ten termin?

Krótka historia formatu Flash

Format Adobe Flash (dawniej nazywany Macromedia Flash) to multimedialna platforma opracowana w celu wzbogacania stron internetowych animacjami, interaktywnymi aplikacjami jak gry oraz dźwiękiem. Format Flash powstał w 1996 roku, gdy istniało już zapotrzebowanie na wzbogacanie stron internetowych interaktywnymi elementami, ale jednocześnie transfery dostępu do Internetu były bardzo wolne, a większość użytkowników łączyło się z Internetem, przy pomocy wolnych modemów dial-up 56kB. Z tego powodu, format został opracowany tak, aby tworzone w nim aplikacje miały małe rozmiary i aby mogły się szybko ładować, co mimo coraz bardziej imponujących możliwości tego formatu, zachowane zostało do dziś. Aby filmy mogły szybko się ładować, wykorzystano w nim możliwości grafiki wektorowej, która zajmuje mało miejsca, łatwo daje się opisywać jako kod i kompresować.

Twórca tego formatu – Macromedia opracowała jego aż 8 wersji do 2005 roku, każdą z nich zawierającą dodatkowe elementy, coraz bardziej zaawansowaną i wykorzystującą nowe możliwości sprzętowe komputerów, jak obsługa mikrofonu i kamery, czy sprzętowej akceleracji kart graficznych, a także posiadająca skryptowy język Action Script, pozwalający na sterowanie interaktywnymi filmami i grami. Ostatnia wersja opracowana pod jej szyldem – Macromedia Flash 8 zawierała już możliwości streamowania, czyli transmisji strumieniowej grafiki i dźwięku, które stały się popularne, dzięki wykorzystującym je serwisowi Youtube. Pod koniec 2005 roku Flash został przejęty przez Adobe, które w 2007 roku wypuściło jeszcze bardziej zaawansowaną wersję – Adobe Flash CS3, będącą częścią pakietu w które skład wchodzi Adobe Photoshop i Illustrator. Dzięki możliwościom streamingu – ładowania filmu w trakcie jego odtwarzania, bez konieczności ściągnięcia filmu do końca. Obecnie filmy w Youtube zapisywane są po stronie serwera jako format .flv – Flash Video. Format Flash stał się niezwykle popularny i jest wykorzystywany nie tylko w komputerach, ale także telefonach komórkowych, tabletach i innych urządzeniach elektronicznych. Jego krytycy, wskazują, że jest on nadużywany w internetowych reklamach – zwłaszcza bannerach i wyskakujących okienkach, ale jego powszechna użyteczność, ogromne możliwości wzbogacania stron internetowych i liczne grono twórców oraz profesjonalistów którzy specjalizują się we Flashu gwarantuje, że będzie on popularny i będzie skutecznie się rozwijał.

Jako ciekawostkę, można również dodać, że Flash wykorzystywany jest w profesjonalnych studiach do tworzenia animacji, ponieważ zapewnia bardzo duże możliwości przy niskich kosztach produkcji i nieskomplikowanym interfejsie.

Słowniczek kategorii filmów Flash na stronie:

4chan – 4chan jest angielskojęzycznym forum obrazkowym, tzw. imageboardem, posiadającym miliony użytkowników na całym świecie i znanym zwłaszcza z boarda (tablicy) Random /b/, na której toczone są losowe dyskusje i znanej ze swoich pokręconych pomysłów.  4chan gromadzi fanów japońskiej kultury, ale dzięki dostępnym w nim dedykowanym kilkudziesięciu forum, dyskutować można tam właściwie o wszystkim – o kuchni,  książkach, czy Hentai. 4chan to aktywna i niezwykle popularna społeczność, która wytworzyła tysiące memów i oczywiście której poświęconych jest wiele Flashów.

Anime – Czyli Flashe związane z japońską animacją. Mogą to być śmieszne fragmenty filmów, loopy, muzyka z anime lub wiele innych.

Gra – Zamieszczane są tu bardzo popularne gry flashowe. Możliwości Flasha i relatywna łatwość programowania nawet bardzo złożonych projektów wytworzyła wiele kreatywnych pomysłów.

Muzyka – Flashe w tej kategorii zawierają muzykę lub flashowe teledyski. Do tej kategorii należą także tzw. soundboardy, czyli flashe z efektami dźwiękowymi z gier lub filmów.

Loop – Loopy,  to krótkie filmiki, które są zapętlone, czyli po zakończeniu odtwarzane od początku. Loopy mogą być tak krótkie jak kilka sekund, lub dłuższe do kilku minut, najczęściej zsynchronizowane z muzyką. Specyficzna estetyka Loopów przyciąga wielu fanów do tych animacji, które często mogą być naprawdę niezłe i urzekające.

Dziwne – Wszystkie odjechane flashe, nie mieszczące się w żadnej kategorii.